Назив предмета:   ИНФОРМАЦИОНИ  СИСТЕМИ  У  ВОДОПРИВРЕДИ

Наставник:  Ђорђевић Р. Ђорђе

Циљ предмета  је да се студенти упознају са фундаменталним теоријским поставкама и резултатима савремене вишекритеријумске оптимизације и примене информационих система, као основа модерних концепата у теорији доношења одлука у области водопривредног планирања.

Оспособљавање за решавање коплесних задатака у области водопривредног планирања.

Кибернетски прилаз ВС, класификација система, математичка формализација ВС, управљивост, осмотривост, адаптивност, неизвесност при дефинисању ВС, задаци оптималне анализе. Сложени ВС, формулисање циљних структура, управљачка четворка, критеријуми и њихова систематизација. Моделирање ВС, симулациони и оптимизациони модели, линеарни и нелинеарни задаци, оптимизације сложених ВС. Планирање вишенаменских, комплексних и интегралних водопривредних решења, принципи планирања.

Нелинеарно програмирање (НП). Услови Коруша-Куна-Такера. Квадратно програмирање. Нумеричке методе за решавање НП. Динамичко програмирање (ДП). Примена метода НП.  Вишекритеријумска оптимизација (ВО). Неинфериорна решења и Парето оптимум. Методе ELECTRE, PROMETHEE. Компромисно програмирање. Вишекритеријумско одлучивање. Метода за вишекритеријумско компромисно рангирање. Примена метода ВО за решавање различитих проблема оптимизције водопривредних система.

Улога информационог система у управљању водним ресурсима. Квалитативне карактеристике информација. Детерминистички и стохастички карактер информација. Економски аспекти. Вредност информација у зависности од времена и начина коришћења. Информациони токови. Специфичности. информационих системи везаних за управљање водним ресурсима. Особине и специфичности неопходних информација за различите нивое управљања. Информациони опис ВС. Планирање и организација информационог система. Принципи планирања новог информационог система: циљеви, критеријуми, ограничења. Организација савремених информационих система у водопривреди.

Препоручена литература

1. M. Ehrgott, Multicriteria optimization, Springer, 2000,
2. М. Вујошевић, М. Станојевић, Н. Младеновић, Методе оптимизације, ДОПИС, Београд, 1997,
3.
С. Оприцовић, Вишекритеријумска оптимизација система у грађевинарству, Грађевински факултет,

Београд,

4. Б.Ђорђевић, Водопривредни системи, Грађевински факултет Београд.

5. U.S.Army Corps of Engineers, HEC-5,  Simulation of Flood Control and Conservation Systems, 2004.

6. С. Оприцовић: Оптимизација система, Наука, 1992.;

7.   Ј. Петрић, С. Злобец: Нелинеарно програмирање, Научна књига, Београд, 1987.;

8.  R. Bellman, Dynamik Programming, John Wiley, 1957;

9.  B. S. Gottfried, J. Weeisman: Introduction in Optimization Theory, Prentice - Hall, 1983.

предавања:

Предавања и менторски рад, Семинарски рад

Семинарски рад 50 поена

Завршни испит 50 поена