Студијски програм/студијски програми : АРХИТЕКТОНСКО – ПРОЈЕКТАНТСКИ

Назив предмета: ГЕОМЕТРИЈСКЕ ПОВРШИ У АРХИТЕКТУРИ

Наставник: Мирослав В. Марковић

Усвајање теоријских поставки за извођење геометријских површи, које су потребне да би се ове површи примениле у архитектонској пракси, што доприноси повећању естетских вредности објеката.

Подстиче креативност будућих инжењера архитектуре, а истовремено се повећава фонд знања из савремене архитектонске праксе преко примера.

Теоријска настава

Предавања се изводе два школска часа уз употребу видео бима.  Теоријске поставке геометријских површи, почев од класификације и основних карактеристика допуњене су примерима примене ових површи у савременој архитектонској пракси. Геометријске површи које се обрађују овим предметом су: правилне полиедарске површи; пирамиде и призме; површи једноструке закривљености  - конусне површи и облице; развојне правоизводне  - конволутне површи; неразвојне правоизводне (витопере) површи -  цилиндроиди, коноиди, завојне површи; једноструко изводне површи; двоструко изводне површи; површи двоструке закривљености (II степена); опште површи двоструке закривљености (II степена); обртне површи, топографске површи. Предмет се може полагати преко испита или семинарског рада по избору студента. Испит се полаже мануелно и траје три сата, а обухвата цело прослушано градиво. Семинарски рад се ради самостално, при чему се конструктивно обрађује једна група површи, а допуњује се рад примерима из праксе.

Практична настава:Вежбе

Израда 6 (шест) графичких радова на бристолу 35/50 cm. Вежбе се изводе мануелно. За један графички рад предвиђена су два школска часа. Сваки графички рад садржи по два задатка. Задатак је најкарактеристичнији пример из области која се обрађује на предавањима.

Мирослав Марковић: Нацртна геометрија, Грађевинско-архитектонски факултет, Ниш 1998. г

Хајнрих Браунер, Волтер Кицкингер: Геометрија у градитељству, Школска књига, Загреб 1980. г

Фритз Хоненберг: Конструктивна геометрија у техници, Грађевинска књига, Београд 1966. г

Теоријска настава се изводи уз употребу видео бима. Практична настава се изводи мануелно.

писмени испит

практична настава