Студијски програм/студијски програми : АРХИТЕКТОНСКО – ПРОЈЕКТАНТСКИ

Назив предмета: АНТИЧКО НАСЛЕЂЕ У СРБИЈИ

Наставник: Васић М. Чедомир

Предмет има за циљ да укаже на значај Српског простора у архитектури Касне антике и Раног средњег века.

Стечена знања о најзначајнијим споменицима архитектуре на тлу Србије, који својим значајем превазилазе многе објекте који су изучавани у Историји архитектуре I и II.

Теоријска настава

Наставним планом предмета Античко наслеђе у Србији предвиђено је да се студенти упознају  са најзначајнијим споменицима архитектуре у Србији од праисторије до раног средњег века који  у оквиру предмета Историја архитектуре I и II нису темељније обрађивани, а од изузетног су значаја за развој градитељства у светским размерама. То се превасходно односи на Лепенски вир, Кршевицу код Врања, Сирмиум, Виминациум, Караташ, Понтес,Наисус,Гамзиград, Шаркамен, Ремесиану,Царицин град и тд. За све објекте биће анализиране просторне структуре, стилске карактеристике, конструктивни слопови и примењени материјали.

Практична настава: Студијски истраживачки рад

Израда семинарског рада.

Литература ће студентима бити препоручена за сваки објекат који буде обрађиван посебно.

Предавања и презентације објеката и урбаних структура, израда семинарског рада, консултације.

писмени испит

практична настава

усмени испит (одбрана семинарског рада)

израда семинарског рада