Студијски програм/студијски програми : АРХИТЕКТОНСКО-ПРОЈЕКТАНТСКИ

Назив предмета: ЈАВНЕ ЗГРАДЕ (ИЗБОРНИ СТУДИО)

Наставник: Цекић Ђ. Николa

Услов: Пројектовање јавних зграда II,  Архитектонске конструкције III, Урбанизам IV, Савремена архитектура

Пружити могућност студентима за пројектовање јавних објеката са најразличитијим наменама и функцијама у корелацији са конструктивним систимима. Едукација студената обухвата све фазе пројектовања: од анализе пројектног програма, урбанистичко-техничких услова до дефинисања коначног решења урбархитектонског склопа.

Усмеравајући пажњу и активност студента на специфичне пројектантско-програмске проблеме из домена јавних зграда, тежи се његовом додатном оспособљавању за самостални и тимски рад у овој обласи. Посвећенијим, специјалистичким фокусирањем на једну од понуђених објасти, студент стиче способост да примени раније усвојене пројектантске принципе и да се прилагоди карактеристичним условима код посебних и нових проблема.

Теоријска наставa: Програм обухвата завршни део едукације која се односи на архитектонско пројектовање и организацију специфичних простора јавне намене у оквиру постојећих тематских области. Сваки од специфичних програма анализира се кроз нормативне и карактеристичне захтеве у односу на функционалну организацију простора, коструктивни склоп и архитектуру габарита.

Практична настава: Студијски истраживачки рад

Групни обиласци локација и реализованих објеката исте намене, студијски истраживачки рад

Илић Слободан, Спортски објекти, Архиграм, Београд, 1998.

Mack Gerhard, Art Museums into the 21st Century, ISBN 1 86470 072 6, 1999.

Фејзић Емир, Цивилни аеродроми и аеродромски путнички терминали, Архитектонски факултет Универзитета у Сарајеву, Сарајево, 2005.

Милош Перовић, Савремена архитектура, Београд, 2000.

Powell Kenneth, New London Architecture (Infrastructure and Public Spaces, Museums and Galleries, Leisure, Education and Health, Housing, Offices, Shops), Merrell PL, London, 2001.

4.5

Предавања у виду теоријских и графичких презентација, вежбе - графички рад, обилазак локације, консултације, одбрана рада, семинарски.

писмени испит

практична настава

5+50

усмени испит (одбрана графичког рада)