Студијски програм/студијски програми : АРХИТЕКТОНСКО – КОНСТРУКТИВНИ

Назив предмета: Савремене методе организације граЂења

Наставник: Трајковић М. Дима

Услов: Технологија и организација грађења

Проширење знања теоретског и практичног стеченог у предмету Технологија и организација грађења. Детаљније о пословању и законодавству у области изградње инвестиционих објеката.

Знања стечена из овог предмета треба да омогуће студентима рационално и економичмо, тј. оптимално грађење објеката у свему у складу са  законским прописима.

Теоријска настава

Опште методе операционих истраживања: детерминистичке, стохастчке, хеуристичке и експертне. Примена операционих истраживања у грађевинарству. Динамичко програмирање са  примером оптимизације. Методе планирања. ПЕРТ метода и анализа времена. Оптимизација ресурса код мрежног планирања. Утврђивање зависности трошкови време. Оптимизациона метода фондала. Основи технологије монтажне градње. Организација израде (производње-префабрикације) бетонских елемената. Организација складишта. Оганизација транспорта. Организација монтажне. Методологија израде и садржај пројекта технологије и организације грађења. Пројекат организације монтажних радова. Мере заштите на раду код извођења монтажних радова. Пословање и законодавство  у области изградње инвестиционих објеката и општи појмови. Одобрење за изградњу. Техничка документација и техничка контрола. Грађење објекта. Технички преглед и употребна дозвола. Инспекцијски надзор. Документација на градилишту. Примопредаја изведених радова и коначни обрачун.  Гаранције за квалитет изведених радова.

Практична настава:Вежбе

Теренска настава. Посета градилишту, пројектном бироу, фабрици-полигону за производњу префабрикованих бетонских елемената. Упознавање са савременом организацијом грађења објеката уз неопходна објашњења.

Д. Трајковић:  Организација грађења , Грађевински факултет  Ниш, 1995.

Б. Трбојевић:  Организација грађевинских радова, Грађевинска Књига, Београд, 1988

А. Стефановић, Д.Трајковић, М. Златановић: Организација грађења-збирка, ГАФ, Ниш,1998.

2.7

Усмено излагање, фолије, дијапројектор, видеобим, у зависности од конкретног излагања.

писмени испит

практична настава